Eesnäärme adenoom on kõige sagedasem healoomuline kasvaja meestel, mille esinemissagedus on otseses sõltuvuses mehe vanusest. Kuigi puudub otsene seos eesnäärme suuruse ja kusemishäirete vahel, kasvab ka kusemishäirete esinemissagedus vastavalt vanuse tõusuga. Eesnäärme adenoomi tekke põhjused on senini ebaselged. Kindlasti on üheks haiguse teket mõjutavaks teguriks meessuguhormoonide tase, sest kastreeritud meestel tekib eesnäärme suurenemine väga harva ja kastratsioon vanemal mehel vähendab eesnäärme mahtu ning adenoomist tingitud kusemisvaevuseid.

Eesnäärme adenoom tekib alati eesnäärme keskmises osas ja suureneb nii strooma kui ka epiteeli rakkude arv. Siiski pole strooma ja epiteeli vahekord kõigil adenoomiga meestel ühesugune ja just see mõjutab olulisel määral erinevate ravimeetodite efektiivsust.

Nagu enne märgitud, tekivad eesnäärme suurenemise puhul nii kusemistakistuse kui ka kusemisärrituse kaebused. Takistuse põhjustab peamiselt eesnäärme suurenemine, mis surub kokku eesnääret läbiva kusiti ja nõuab kuse väljutamiseks tavalisest palju tugevamat põielihase pressi. Ärrituse põhjustab ühelt poolt takistusest tingitud põielihase ärritus, aga olulist rolli võib mängida ka eesnäärme enda strooma rakkude tundlikkuse tõus ja ka lisanduv eesnäärme alaäge põletik.

Profülaktika

Praegusel hetkel selge tulemusega eesnäärme healoomulise suurenemise profülaktikameetodid puuduvad. Algavate muutuste puhul saab soovitada eesnäärme toimimist toetavaid ravimtaimi. Positiivselt mõjub regulaarne seksuaalelu. Paljudel varem ilma mingite kaebusteta meestel tekivad kusemishäired mõne aasta jooksul peale seksuaalelust loobumist.

Perioodiline jälgimine

Eesnäärme adenoom on enamasti aeglaselt kulgev haigus.  Neljakümnendates eluaastates on see muutus aeglasem, kuid kiireneb kuuekümnendates ja seitsmekümnendates eluaastates meestel. Kusemisvaevused muutuvad enamasti veelgi aeglasemalt. Paljudel meestel on kaebuste põhjuseks hoopis alaäge eesnäärmepõletik, mille vaibumisel vaevused vähenevad või kaovad täielikult.

Seetõttu soovitataksegi väheste ja mõõdukate kaebuste kompleksiga meestele sageli vaid jälgimist. Jälgimise sisuks on enamasti visiit arstile kord aastas, mille käigus registreeritakse kaebuste muutused, jääkuriin põies, teostatakse eesnäärme kontroll sõrmega ja eesnäärmekasvaja võimaluse välistamiseks tehakse PSA test verest.

Eesnäärme adenoomi ravi

Taimeravi on viimastel aastatel saavutanud suurt populaarsust, sest need preparaadid on ainsana kättesaadavad ilma arstiretseptita. Suureks plussiks on samuti puuduvad või harvaesinevad negatiivsed kõrvaltoimed. Taimed sisaldavad fütosteriine, mis nõrgalt blokeerivad meessuguhormoon testosterooni muundumist eesnäärme kasvu mõjutavaks dihüdrotestosterooniks, vähendades sellega mõnevõrra eesnäärme mahtu ning turset.

Operatiivne ravi

Tänapäeval on eesnäärme healoomulise suurenemise standardraviks kujunenud endoskoopilised (kusetoru kaudu läbiviidavad) operatsioonid. Enamasti teostatakse operatsioonid spinaalanesteesias („seljasüstiga”) ja vajavad vaid mõnepäevast haiglasviibimist. Operatsiooni riskid on suhteliselt mõõdukad, mis võimaldab edukalt ravida ka vanemaealisi, mitte kõige parema üldtervisega mehi. Operatsioon mõjutab oluliselt mehe seksuaalsust, sest pea 75% meestel tekib seemnepurse põide, veidi võib halveneda erektsioonivõime, samas kui orgasmi kvaliteet enamasti ei muutu. Vähem kui 1% operatsiooni läbi teinud meestel võib tekkida kusepidamatus.

Eesnäärme adenoomi ravimine kaasaegse laserseadmega

Tavaliselt tekivad adenoom ja krooniline prostatiit pikaajaliste stagnatsiooniprotsesside tõttu vaagna piirkonnas. Stagnatsioon põhjustab vere- ja lümfiringehäireid ning kahjustab kohalikku immuunsust.

Prostatiidi ägenemisel annab laserravi kiiret (vahel ka pärast esimest protseduuri) leevenemist, kergendab raskuse ja survetunnet. Urogenitaalse infektsiooni puhul on soovitatav kombineerida laserravi bakteritsiidsete preparaatide ja antibiootikumidega.

Eesnäärme haiguste puhul halveneb seksuaalne funktsioon. Praktika näitab, et laserravi osutub väga effektiivseks meetmeks erektsioonhäirete kompleksravi puhul. Laser likvideerib stagnatsiooni, parandab vereringet ning mõjutab haiguse põhjustavaid faktoreid.

Protseduurid toimuvad iga kahe päeva tagant, ravikursus koosneb 12 protseduurist. Tavaliselt tuleb teha 3-4 ravikursust, kuid juba esimene annab patsiendi seisundi nähtavat parenemist.

Meie meditsiinikeskuses “Melior Clinics” teostab laserravi sertifitseeritud uroloogia spetsialist, ravi toimub tema kontrolli all.

Kui soovite kontrollida oma tervise seisundit ning saada kvalifitseeritud spetsialistide abi ilma ajapiirangiteta, pöörduge kliinikusse “Melior”.