Kas Teie teadsite, et eesnäärme adenoom ei jäta peaaegu kedagi vahele?

Eesnäärme adenoom, ehk kaasaegse terminoloogia järgi eesnäärme healoomuline hüperplaasia (BPH), on kõige levinum uroloogiline haigus. Statistika järgi üle poole meestest vanem kui 50 aastat pöörduvad arsti poole eesnäärme suurenemise probleemiga. Harva võib adenoom areneda ka noorematel meestel. Vananemisega suureneb haigestumise risk. Arvatakse, et lõppude lõpuks elu jooksul areneb see 85% meestest. 15-20% eakatel meestel tekib mõnel määral eesnäärme hüperplaasia või selle atroofia.

Niisiis kui olete sündinud mehena, siis igal juhul olete eesnäärme probleemidega riskigrupis.

Mis on eesnäärme adenoomi sümptomid?

Alguses on takistustunne urineerimise alustamisel, uriinijoa tugevuse ja kaliibri vähenemine, uriinijoa katkendlikkus, kusepõie mittetäieliku tühjenemise tunne, pingutuse vajalikkus urineerimisel, urineerimise järgne järeltilkumine, urineerimise pakitsus, sagedane urineerimine, öine urineerimine.

Eesnäärme suurenemise tüsistusena võivad tekkida ka korduvad urotrakti põletikud. Vahel võib BPH esile kutsuda hematuuria ehk vere sattumise uriini, mille tagajärjel uriin muutub roosakas-punaseks.

Haiguse arenedes kujuneb välja uriini retensioon ehk uriini peetus, mis kujutab endast uriini väljapääsutee täielikku sulgust. Uriini retensiooni iseloomustab võimetus vaatamata urineerimistungile urineerida ja tugev alakõhuvalu. Kusepõis on ületäitunud ja palpeeritav väljavõlvumusena alakõhus.

Mida teha, kui olete endal avastanud ülaltoodud sümptomeid?

Esiteks tuleb pöörduda spetsialisti-uroloogi poole! Ainult arst võib haigust diagnoosida ja määrata nõuetekohast ravimist.

Tavaliseks adenoomi ravimeetodiks loetakse tekkinud healoomulise kasvu operatiivset eemaldamist. Traditsioonilised meetodid on avatud või laproskoopiline adenomektoomia, transuretraalne prostata resektsioon või elektrivaporisatsioon. Sisuliselt tähendavad nad osa eesnäärmest eemaldamist kusekanali läbi.

Kahjuks kaasnevad kirurgiliste meetoditega ka puudused. Peale operatsiooni nagu sellist võivad tekkida erinevad tüsistused, nt. kusepidamatus, erektiilne disfunktsioon, retrograadne ejakulatsioon ning teised ebameeldivad sümptomid.

Õnneks aga pakuvad kaasaegsed tehnoloogiad võimalusi ravida eesnäärme adenoomi kirurgilise vahelesegamiseta.

Melior Clinics – kaasaegne prostatiidi ravi Tallinnas.

Üks efektiivsemaid tehnoloogiaid eesnäärme adenoomi profülaktikaks ja raviks on laserkiirguse mõju kasvaja koele.

Laseri infrapunase kiirguse terapeutiline efekt tekib tänu kiiratava kehaosa kudemete ja verisoonte aktiivsele laienemisele. Infrapunase kiirte all pareneb ainevahetus, troofika, kiirenevad oksüdeerimisprotsessid. Valuleevenduse efekt on põhjustatud retseptorite tundlikkuse muutusega, lihaste toonuse langusega ning spasmide rahustusega.

Laserteraapia stimuleerib ureetra limaskesta regeneratsiooni ja eesnäärme koe regeneratsiooni.

Laserkiirguse kasutamise tulemusena tekib arteriaalse vere juurdevool eesnäärme juurde, suureneb venoosne äravool, tõuseb lahkliha lihaste kontraktsioon. Sellele kaasneb põletikuvastane ja valu leevendav efekt, pareneb vere- ja lümfiringe.

Profülaktika mõistes parandab laserteraapia ringet eesnäärmes ja kergendab verepaisu, osutab immuunomoduleerivat mõju.

Protseduur toimub rektaalselt paindliku valgusjuhtme ja rektaalse sondi abil ning on täiesti valutu. Laserteraapia kursuse läbiviimisel esineb nn. “paraboolne efekt” – organismi reaktsioon kiirgusele kasvab 3-4 protseduuri järgi ning langeb pärast 9-10 protseduuri. Seejärel on soovitatav teha pausi enne korduvat ravikursust.